CERC 2022 - V Ljubljani tekmovanje najboljših študentskih programerjev v Srednji Evropi

 

Najboljši programerji med študenti v Srednji Evropi so se v Ljubljani med 25. in 27. novembrom 2022 pomerili na največjem in najbolj prestižnem univerzitetnem tekmovanju v računalništvu in informatiki na svetu, International Collegiate Programming Contest (ICPC). V Sloveniji je potekala srednjeevropska regionalna raven tekmovanja Central European Regional Contest (CERC), ki ga je organizirala Fakulteta za računalništvo in informatiko Univerze v Ljubljani v sodelovanju z društvom ACM Slovenija.

V konkurenci 56 tričlanskih ekip iz sedmih držav srednjeevropske regije (Avstrija, Češka, Hrvaška, Madžarska, Poljska, Slovaška in Slovenija) ter Latvije, se je na vrh zavihtela ekipa Jagelonske univerze iz Krakova, ki ji je z enakim številom rešenih nalog tesno sledila ekipa Univerze v Varšavi. Omenjeniti ekipi sta izrazito odstopali od preostale konkurence. Prevlado poljskih ekip so med prvo deseterico dopolnile še ena ekipa Jagelonske univerze , ekipi Univerze v Varšavi in ekipa Univerze v Vroclavu. Med njih so se pomešale ekipe Karlove univerze v Pragi, Univerze v Zagrebu in ekipi Univerze Eötvös Loránd iz Budimpešte.

Slovenijo je na tekmovanju zastopalo šest ekip: tri ekipe Univerze v Ljubljani, dve ekipi Univerze v Mariboru in ekipa Univerze na Primorskem. Najboljšo slovensko uvrstitev je s 24. mestom dosegla ekipa Univerze v Ljubljani.

V petih urah tekmovanja so se ekipe spoprijele z 12 problemi oziroma nalogami. Za rešitev posameznega problema so ga morale ekipe najprej primero modelirati, nato zanj načrtati učinkovit algoritem in ga nazadnje tudi sprogramirati. Ocenjevanje je izredno strogo, saj je vsaka rešitev z najmanjšo napako obravnavana kot napačna. Čeprav so v ekipi trije študenti, imajo na voljo en sam računalnik, kar zahteva od članov ekipe sodelovanje, ustvarjalnost, natančnost, hitrost in sposobnost delovanja pod pritiskom.

Konkurenčna prednost tekmecev

Srednjeevropska regija je ena močnejših v svetovnem merilu. Čeprav so se v težki konkurenci slovenski tekmovalci dobro odrezali, bo uvrstitev slovenske ekipe v finale tekmovanja ICPC tudi v prihodnje težko uresničljiva. Tja v močni konkurenci napredujeta običajno zgolj najboljši ekipi regionalnega tekmovanja. V zadnjih treh finalih sta ekipi Univerze v Varšavi in Univerze v Vroclavu vsaka kar po dvakrat posegli po medaljah z uvrstitvijo med najboljših 12 ekip na svetu, medtem ko sta leta 2003 in 2007 ekipi Karlove univerze in Univerze v Varšavi celo najboljši na svetu.

Razlog za slabšo konkurenčnost slovenskih ekip v primerjavi z npr. poljskimi ekipami je brez dvoma v tem, da imajo bruci poljskih univerz za seboj že 12 let obveznega pouka računalništva in informatike, slovenski pa zgolj eno. Ker imajo tekmovalci tega tekmovanja ključno znanje za digitalizacijo slovenske družbe, se jasno kaže, da imamo v Sloveniji še zelo veliko za postoriti.

In kje so nadaljevali kariero najboljši? Naj omenimo samo nekatere. Adam D'Angelo je postal CTO v Facebooku in nato ustanovil podjetje Quora. Nikolai Durov je soustanovitelj VK in Telegrama, Matei Zaharia je ustvaril Apache Spark, Tony Hsieh je direktor podjetja Zappos, Craig Silverstein pa je bil prvi zaposleni v podjetju Google.

Četrt stoletja Univerzitetnega programerskega maratona

Nacionalna raven tekmovanja je pod imenom Univerzitetni programerski maraton v Sloveniji organizirana pod okriljem društva ACM Slovenija in redno poteka že četrt stoletja, od leta 1997 dalje. Na njem sodelujejo ekipe z Univerze v Ljubljani, Univerze v Mariboru in Univerze na Primorskem. Tekmovanje je doseglo vrhunec pred koronavirusno krizo, ko se ga je udeležilo 60 ekip, medtem ko je v letu 2022 sodelovalo 23 ekip s skupno 63 tekmovalci. 

Zgodovina tekmovanja ICPC sega še dlje, in sicer v leto 1970 na Teksaški univerzi A&M. Tekmovanje je hitro pridobilo popularnost v ZDA in Kanadi in je od leta 1977 organizirano vsako leto. Leta 1989 je tekmovanje preraslo lokalne okvire in se razvilo v večnivojsko globalno tekmovanje univerz pod okriljem fundacije ICPC in sedežem na Univerzi v Baylorju v ZDA. Na regionalni ravni je v zadnjih letih sodelovalo skoraj 60.000 študentov z več kot 3.450 univerz iz 111 držav, medtem ko je udeležba na lokalni ravni ocenjena na preko 300.000 študentov (ICPC-Fact-Sheet.pdf). Nedavno (10. novembra) se zaključil 45. svetovni finale ICPC v Dhaki, kjer je naslov prvaka osvojila ekipa Massachusetts Institute of Technology